How Much Is Chegg? (Monthly Chegg Cost Explained)

Chegg is the best platform for helping students study and find affordable textbooks. But as a student, it’s important to know how much it costs. What does Chegg cost per month? How much if Chegg?

Chegg Study costs $14.95 per month. You can also subscribe to the Chegg Study Pack for $19.95 per month. Chegg Study is the most popular Chegg service. Other services are Chegg eTextbook rental and Chegg Tutors.

First, sign up for a free account and view the deal on Chegg. After creating your account, you can subscribe to Chegg Study for $14.95 per month. For that amount, you can access step-by-step textbook solutions for over 22,000 books.

Chegg also offers other bundle packages such as the $19.95 per month Study Pack, or the $9.50 per month Math Solver.

Read on to learn more about the cost of Chegg. The following sections of this article will provide more in-depth information on Chegg Study’s pricing, services, and more.

Click here to sign up and view the deal on Chegg.

How Much Is Chegg?

Chegg Study, the most popular Chegg service, costs $14.95 per month. You can also subscribe to the Chegg Study Pack for $19.95 per month.

Your monthly subscription fee depends on the type of Chegg tools and packages you want to sign up for. To help you determine possible monthly subscription expenses, I’m going to discuss some of Chegg’s essential services, including the prices they offer.

1. Chegg Study

A Basic Chegg Study account costs $14.95 every month. With this type of account, you can use everything except the practice problems, guided videos, Math Solver, and Writing Tool. You’re also limited to five new questions every month.

Click here to sign up and view the deal on Chegg.

If you want full access to the features of Chegg Study, get a Premium Chegg Study account for $19.95 every month. Instead of five questions, you can ask up to 20 questions every month.

We’ll have a more thorough discussion about this service in the next section of this article.

2. Textbooks and eTextbooks

Regarding the cost of their textbooks and eTextbooks, it’s difficult to give an exact amount. Renting or buying eTextbooks are cheaper options, but it shouldn’t discourage you from purchasing printed textbooks since Chegg often offers big discounts plus other perks.

The following basic services are included in your monthly subscription:

  • Regardless if you rented the book or not, you’re qualified for free standard shipping (7-10 business days) if your order is worth $35 or more. This fee doesn’t include tax.
  • You can return printed books within 21 days after your purchase.
  • They offer up to 90 percent discount on textbooks.
  • Your order includes 1-month free access to Chegg Study, Step-by-Step Solutions, and 24/7 Q&A experts.
  • You can extend your textbook rental for free. Simply contact Chegg before the due date. They don’t charge any fees if you plan to return your textbooks to them.

They also offer the Textbook Solutions, which costs $14.95 every month. Your subscription gives you access to the following services:

  • Detailed solutions for up to five different textbooks each month
  • Post up to 20 questions each month
  • Unlimited view-only access to 25 million solved homework solutions, which are answered by highly qualified individuals
  • One-on-one help from Chegg tutors (free for the first 30 minutes)
how much does chegg cost
How much does Chegg cost a month?

3. Math Solver

How much does Chegg cost per month if you just choose the Math Solver? Math Solver costs only $9.95 per month. For the price, you’ll get more than a graphing calculator. Their math specialists will break down the process of solving mathematical problems, so you’ll be more confident in handling the same or more complicated problems down the line.

What’s even better? You don’t need to type your math problem. Just take a picture of an equation using the Chegg mobile app, and then get started. That’s it.

Chegg Math Solver provides step-by-step solutions for problems in any of the following math subjects:

  • Algebra
  • Pre-algebra
  • Calculus
  • Precalculus
  • Geometry
  • Trigonometry
  • Statistics and Probability
  • Advanced Math
  • Other Math

4. Test Prep

Chegg has partnered with Kaplan to create test preparation services and tools for admission or licensure tests at pocket-friendly prices. The cost of Chegg Test Prep depends on the test you’re preparing for:

  • ACT (American College Testing)
  • SAT (Scholastic Aptitude Test)
  • GRE (Graduate Record Examinations)
  • GMAT (Graduate Management Admission Test)
  • MCAT (Medical College Admission Test)
  • LSAT (Law School Admission Test)
  • NCLEX-RN (National Council Licensure Examination-Registered Nurse)
  • NCLEX-PN (National Council Licensure Examination-Practical Nurse)
  • AP (Advanced Placement)
  • ASVAB (Armed Services Vocational Aptitude Battery)

Let’s explore some of these tests in detail:

ACT

The ACT is a multiple-choice test that U.S. colleges and universities use to make admissions decisions. It tests applicants in four areas: English, science, mathematics, and reading.

Chegg’s ACT test prep fees:

  • In-Person Course – $899
  • Live Online Course – $899
  • Self-Paced Course – $299
  • 1:1 Expert Help – $96 per month, 4 hours max, first 30 minutes free

SAT

SAT is a standardized test that’s also used for college and university admissions in the United States. Three core areas are measured in the SAT: math, critical reading, and writing. Unlike the ACT, it doesn’t have a science section.

Chegg’s SAT test prep fees:

  • SAT Prep ($99) – Includes 1-month access, 1,300 plus practice problems, two practice tests, 30-minute 1:1 tutoring, live online classes, mobile access, and eBook.
  • SAT Prep Premium ($149) – Includes three months of access, 1,300 plus practice problems, four practice tests, 60-minute 1:1 tutoring, live online classes, mobile access, and eBook.

GRE

Many U.S. and Canadian graduate schools require the GRE test. It’s harder than the ACT and SAT, but it’s usually easier than other standardized tests for graduate school admission, such as the GMAT, LSAT, and MCAT.

Chegg’s GRE test prep fees:

  • Kaplan GRE Prep for Chegg ($149) – Includes 2,500+ practice problems, four practice tests, four recorded lectures, and more.
  • Kaplan GRE Prep Courses ($699) – Includes 5,000+ practice problems, seven practice tests, 18-56 recorded lectures, and more.

Note: You can request a full refund within three days.

GMAT

The GMAT is a three and a half-hour test designed to predict an applicant‘s performance once he or she is enrolled in an MBA (Masters in Business Administration) program. It consists of three components: analytical writing, mathematics, and verbal skills.

Chegg’s GMAT test prep fees:

  • GMAT Prep ($99) – Includes 1-month full access, 1,900+ practice problems, two practice tests, 30-minute 1:1 tutoring, live online classes, mobile access, and eBook.
  • GMAT Prep Premium ($149) – Includes three months full access, 1,900+ practice problems, four practice tests, 60-minute 1:1 Chegg tutoring, live online classes, mobile access, and eBook.

The American Bar Association requires law school applicants to take this admission test. The LSAT measures the applicants’ analytical thinking, critical reading, and verbal reasoning.

Chegg’s LSAT test prep fees:

  • LSAT Logic Games Unlocked – Complete Prep $199
  • Self-Paced Course – $799
  • Live Online Course – $1,199
  • 1 on 1 Expert Help – starting at $96/4 hours every month
  • In-Person Course – $1,399

MCAT

After their junior year, premed students in the United States and Canada take the MCAT to know if they’re ready for med school. This test takes around 6-7.5 hours to complete, but it’s not an impossibly difficult test to pass.

Chegg’s MCAT test prep fees:

  • Adaptive Qbank ($99 for 3 months) – Includes 2,000+ review questions, work on your weaknesses, and determine your strengths.
  • Full-Length Practice Exam Pack ($299) – Includes three full-length practice tests, complete with answers and explanations.
  • The Complete Bundle ($849) – Includes Adaptive Qbank, Full-Length Practice Exam Pack, passage-based question packs, and Science review video.

5. Writing

Are you clueless about how to make a proper citation? Do you want a plagiarism-free paper? If yes, the Chegg Writing service is for you. It only costs $9.95 every month. For that amount, you can freely access the following services:

cost of chegg per month
Chegg cost per month

EasyBib

EasyBib (www.easybib.com) offers easy-to-use tools to help you make proper citations for more than 50 source types in different styles (APA, MLA, and Chicago/Turabian). It’s precise, fast, and comprehensive so that you can become a more effective and organized researcher.

Plagiarism Checker

The plagiarism checker of Chegg uses similar software like Turnitin. To use this service, simply upload your file or paste it on the checker, and then click Check my paper.

The software will check your file against billions of sources to make sure it’s plagiarism-free. You can also save your file in the Writing tool and continue at a later time.

Grammar Checker

When you’re swamped with assignments, it’s easy to submit a paper that’s filled with grammar mistakes and typos. That’s where the Chegg grammar checker becomes handy. It checks your paper for errors in grammar (can detect up to 200+ errors), punctuation, and spelling.

You can review your paper after the scan is complete. It’s up to you to decide if you want to use the checker’s suggestions or not.

6. Tutors

Chegg matches you with highly qualified, top-rated tutors, who can help you with a specific subject or study questions. Their online tutors are available to help you at any time, even at 3 a.m. The interactive lessons are done through audio or video.

So how much is Chegg tutoring a month? Chegg Tutors also offers a variety of pricing plans and minutes of Chegg tutoring:

  • 30 minutes per week – $15 per week
  • 120 minutes per week  $48 per week plus $0.40 for every additional minute
  • 60 minutes per month – $30 per month plus $0.50 for every additional minute
  • 240 minutes per month – $96 per month plus $0.40 for every additional minute
  • Pay-as-you-go (As many as you need) – $0.75 per minute, without additional charges

7. Study Pack

Chegg doesn’t always offer this pack. So, if they do offer it to you, you might want to consider it seriously. How much is Chegg a month with the Study Pack? If you choose to subscribe, you’ll gain access to the Math Solver, Chegg Study, and EasyBib Plus for only $19.95 every month.

Click here to sign up and view the deal on Chegg.

Your subscription to this pack doesn’t affect your existing subscription to the Math Solver, Chegg Study, and/or EasyBib Plus. Unless you cancel your Study Pack subscription, Chegg will automatically renew your monthly subscription. Plus, your subscription(s) to any of the three products is automatically canceled.

These products are excellent and affordable. However, you might still have second thoughts about subscribing because of different reasons: insufficient funds, doubt about its effectiveness, unwillingness to pay for something that you’ve never tried before, and so on.

If you want to try the Chegg Study without spending a dime, you can. Read more about it below.

How Long Is the Chegg Study Free Trial?

Signing up for a trial account might be the best way to try Chegg’s services if you’re not yet ready to pay for a monthly subscription fee. It’s really easy to do:

  • Simply go to their website (www.chegg.com) and sign up using your email address and password.
  • Once you’re registered, you can start exploring the website and use some of its services. That’s it.

Here’s what your free account includes:

  • A one-on-one session with a live Chegg tutor for 30 minutes.
  • Buy or rent textbooks and get up to 90 percent discounts.
  • Get in-depth answers from their Q&A experts, 24/7.

As you might have already guessed, you have to pay to get full access to the features of the Chegg Study. Once your Chegg Study free account expires after four weeks, you have the option to continue and pay $14.95 every month. So if you are asking the same question I see many people ask online: “how much is a Chegg account per month?”, or “how much is Chegg subscription?”, the cost is $14.95 per month.

You can only sign up for the Chegg Study free account if you place an order for their textbooks.

Conclusion – How Much Is Chegg a Month?

Chegg Study costs $14.95 per month. You can also subscribe to the Chegg Study Pack for $19.95 per month. Chegg Study is the most popular Chegg service. Other services are Chegg eTextbook rental and Chegg Tutors.

First, sign up for a free account and view the deal on Chegg. After creating your account, you can purchase Chegg Study for $14.95 per month. For that amount, you can access step-by-step textbook solutions for over 22,000 books.

You can also get a free account if you’re still not ready to commit to paying a monthly subscription fee.

With the Chegg Study subscription, it is an affordable cost to get a lot of help when studying. You will get step-by-step textbook solutions for more than 22,000 books and other excellent Chegg services and tools.

Click here to sign up and view the deal on Chegg.